Projekty

Ekologie a příroda

Lukáš Marek organizuje úklidové akce v Dubí už od roku 2012. Začal s tím společně s několika dalšími lidmi ještě před „Ukliďme Česko“. Tenkrát jsme jenom plastů a bužírek od kabelů odvezli z lesa kolem Jána přes deset kontejnerů. Část nákladů nesly Lesy ČR, ale o přibližně 70% nákladů si podělili dobrovolníci mezi sebou. V té době jsme byli první v našem okolí, kdo se podobné činnosti věnoval, a díky tomu jsme přilákali i několik dobrovolníků z hl. města Prahy.

Po delší pauze jsme se k tomu vrátily už pod občanskou iniciativou „Kladno-Dubí“, později občanskou iniciativou „V Dubí“ a nakonec jako „V Dubí, z.s.“.

V roce 2016 jsme začali spolupracovat s „Ukliďme Česko“ (spolek, který pořádá celorepublikové uklidové akce po celý rok, dvě hlavní pak v březnu a v září) a i díky tomu je dnes Dubí zelenější, než tomu bylo dříve.                                                                                                                             

Výhled do budoucna je jasný – dokud bude co uklízet, tak uklízet budeme! Máme v plánu další úklidové akce všem dobrovolníkům zpříjemňovat a v rámci možností např. po úklidech uspořádat grilování atd.

Lukáš Marek je také naším havěťmajstrem. Fotí, mapuje a identifikuje zde žijící živočichy a píše o nich na našem FB. Člověk nemusí být žádný hmyzofil, aby ho zaujala taková zákeřnice červená. Je to dvoucentimetrový dravec a je vám to pěkná mrcha. Klidně si rozkuchá pavouka a ani se u toho nezapotí.

Historie a současnost

Každá společnost by měla vědět, odkud přišla a na jakých základech staví. A tak jsme před třemi lety začali obnovovat květinové záhony u našich zdejších pomníků a pořádat každoroční piety v rámci projektu „Pantheon“, abychom uctili památku významných osobností někdejších spojených obcí Dubí, Dříně a Újezda. Mnoho z nich obětovalo svůj život a tak je jejich odkaz natolik silný, že ho chceme pomoci zachovat i pro další generace, které přijdou.

Roku 2019 jsme proto založili květinový záhon před pomníkem obětem 1. SV a 2. SV v ulici Kralupská a „vysekali“ jsme pomník obětem 2. SV u SK Slovan Dubí z křoví a stromových náletů. Dále jsme se v květnu 2020 domluvili se Hřbitovní správou MMK na možnostech spoluspravovat pomník obětem nešťastného dopadu nouzově odhozených bomb 12. září 1944 v lese na jižní straně Dubí v tzv. Úžlabině a během srpna a září téhož roku jsme s rodinným klanem Řezáčových opatřili novým záhonem i tento pomník. O rok později, v červenci 2021 přibyla za pomníkem buxusová stěna, která až povyroste, umožní pomníku krásně vyniknout. Více informací

Aktuálně připravujeme také větší akci na rok 2024 k příležitosti 80. výročí nouzového odhození bomb 12. září 1944. Tato nešťastná událost, kterou interně nazýváme „Nálet 44“, má na svém kontě 36 obětí, po jejichž osudech pátrá příznivec naší organizace a historie Jiří Suchomel (mimo jiné autor pomníku na dubském nádraží), jehož pomoc je pro nás nedocenitelná. Chystáme se také oslovit ještě několik dalších organizací, aby se k přípravám připojili. Více informací

A jak se Dubí stává hezčím, snaží se ho z jiné perspektivy ukázat další náš člen, Richard Valenta. Jako způsobilý operátor registrovaných dronů pravidelně přináší netradiční záběry. Jeho úkolem je zachycovat pro budoucnost všechna významná místa naší čtvrtě v různých časech. Také zaznamenávat zdejší cvrkot je v jeho kompetenci. V době covidu k tomu nemá moc příležitostí, ale například v zimě 2020 jste měli příležitost vidět jeho videoreportáž o cestě dubského vánočního stromu pro Kladno „Z Dubí až na náměstí“.

Ve čtvrtek 16. prosince 2021 uplynulo 100 let od rozsvícení prvních elektrických světel ve spojených obcích Dubí, Dříně a Újezdu.

Velice nás mrzí, že jsme nemohli opět kvůli covidové situaci uspořádat plánovanou akci „PochoDEŇ světla“, kterou mělo završit odhalení pamětní desky, již jsme pro tuto příležitost navrhli, a která jako jediná byla realizována.

Grafický design copyright Veronika Hlízová, text nadesignoval Ondra Detvianský.
Velké díky za výrobu a umístění desky na její dočasné stanoviště ve vchodu do „dubské radnice“ patří Městu Kladnu, zejména pak tajemníkovi Zdeňkovi Slepičkovi a Gabriele Havlůjové.

Během příprav na stoleté výročí prostudoval náš pečlivý badatel Zdeněk Chabr mnoho historických materiálů k tomuto tématu. Přestože naše původní plány vzaly za své, už nyní pracujeme na textovém infomateriálu, sešitu či brožuře, kterou příští rok vydáme. Chceme jejím prostřednictvím seznámit obyvatele s dalšími střípky naší společné historie, s příběhem, který se dodnes dotýká životů nás všech.

elektrifikace

Historie v barvách

Jméno Veronika Hlízová vám nejspíš zatím nic neřekne, do budoucna to ale vyloučeno není. Veronika je studentka třetího ročníku (2020/2021) střední umělecké školy designu a řemesel a pro Dubí pracuje hned na dvou následujících projektech.

V rámci Galerie nesmrtelných Veronika překresluje v moderním komiksovém stylu tváře hrdinů, po nichž se jmenují naše ulice a jejichž podobizny se podařilo dohledat. Když si uvědomíme, že my žijeme ve stejných domech, jen v jiné době, získává tato snaha další rozměr. Věříme, že se tím zatím poněkud abstraktní jména na cedulích s názvy ulic budou moci lépe dostat i do povědomí současné mladé generace. Více informací

Na Veroniky práci se můžete těšit ještě v projektu, který má za cíl ukázat Dubí v poněkud pohádkovém světle. Obrazy míst pro Dubí tak charakteristických, jako je třeba historické hrázděné nádraží, tak realistické a přitom tak snové.

Kulturní a setkávací

Naší snahou je na všech úrovních propojovat, vytvářet podmínky pro setkávání a stavět mosty mezi lidmi. K tomu mají sloužit například následující projekty.

Ve spolupráci s místní mateřskou školkou chceme za příznivého počasí jednou týdně uspořádat posezení na zahradě MŠ s poslechem pohádek, zapůjčením dek a možností být posluchačem nebo předčítajícím.

Mnoha místním lidem trhá srdce pohled na rozvalenou zeď hřbitova u kostela sv. Jana Křtitele v místním lese. Nám také, přemýšleli jsme proto, jak poněkud patovou situaci s financováním opravy pomoci vyřešit. A tak až se covidová situace vrátí do takového normálu, že bude možné bez obav něco plánovat, bychom rádi uspořádali benefiční koncert v kostele sv. Jana, jehož výtěžek by putoval právě na opravu přilehlé rozvalené hřbitovní zdi. A také jsme se shodli společně s hudebním souborem Gemini musicales, že by bylo hezké ve spolupráci s farností Nanebevzetí Panny Marie v Kladně obnovit zaniklou tradici poutí ke sv. Janu.

Zatím ve velmi křehké fázi nápadu s nesmělými prvními dětskými krůčky jsou projekty Galerium (spojení minigalerie a minimuzea) a Přírodní divadlo, které zatím chováme jako skleníkové květinky, choulostivé a zranitelné.

A protože nápadů máme více než času a sil, přivítáme nadšence všeho druhu, pomocníky a podporovatele i samostatné specialisty. Vítáme lidi s chutí tvořit něco smysluplného a s chutí vzít jednu městskou část, vyprostit jí z bahna, opečovat a hrdě jí představit světu.

„Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě.“ —  Mahátma Gándhí

Proto pokud máte chuť se jakkoli zapojit do těchto nebo dalších projektů, podpořit naši činnost vaším časem, talentem, finančním příspěvkem nebo jakoukoli kombinací výše zmíněného, budeme rádi, když se ozvete přímo předsedovi našeho spolku, Zdeňku Chabrovi ml., na e-mail zdenek.chabr@kladnodubi.cz nebo na info@kladnodubi.cz. Přivítáme vás ale rádi i jako návštěvníky, pozorovatele nebo sympatizanty.